Czy można przygotować się na atak z cyberprzestrzeni?

Tematy, które aktualnie dominują wśród ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa to m.in. zabezpieczenie i rozwój usług chmurowych, sieć 5G, IoT, phishing czy ransomware, czyli jeden z najbardziej uciążliwych programów, który blokuje dostęp do danych użytkownika i wymusza wpłacenie opłaty za ich ponowne udostępnienie.

Klaudia Moskała – Koordynator konferencji, Instytut PWN

Wojciech Stąsiek: Wciąż powstają coraz to nowe zagrożenia dla cyberprzestrzeni. Jakie tematy dominują wśród ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa?
Klaudia Moskała:
W minionym roku lista firm dotkniętych atakami oraz wyciekami danych była bardzo długa.
Błędy w tym zakresie przytrafiały się nawet takim liderom jak Facebook (28 mld skradzionych danych), Marriott (50 mln danych) czy rodzime Morele.net (2 mln użytkowników).
Tematy, które aktualnie dominują wśród ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa to m.in. zabezpieczenie i rozwój usług chmurowych, sieć 5G, IoT, phishing czy ransomware, czyli jeden z najbardziej uciążliwych programów, który blokuje dostęp do danych użytkownika i wymusza wpłacenie opłaty za ich ponowne udostępnienie.

WS: Czy daje się zauważyć tendencja wzrostu zainteresowania cyberbezpieczeństwem?
KM:
W roku 2018 weszło w życie RODO, które w dużym stopniu wpłynęło na świadomość przedsiębiorców. Według Raportu Cyberbezieczeństwo TRENDY 2019 ponad 48% polskich przedsiębiorców zamierza zwiększyć wydatki na bezpieczeństwo IT. Firmy mając na uwadze swoje potrzeby biznesowe i bezpieczeństwo klientów, coraz częściej decydują się na inwestycje w nowe technologie i rozwiązania takie jak disaster recovery, ale i w szkolenia swoich pracowników. W końcu jedną z najczęstszych przyczyn wycieku danych z przedsiębiorstw jest błąd ludzki.

security pwning conference 2019 it

WS: Istnieje wiele wydarzeń promujących bezpieczeństwo IT, czy wobec tego uczestnicy chętnie chłoną wiedzę i porady?
KM:
Zdecydowanie tak, konferencja organizowana przez Instytut PWN Security PWNing Conference, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem jest na to najlepszym przykładem.

14-15 listopada w Warszawie odbędzie się już IV edycja tego wydarzenia, które będzie znakomitą okazją do wymiany opinii i doświadczeń, oraz do wysłuchania merytorycznych wystąpień najlepszych ekspertów cyberbezpieczeństwa z Polski i Europy. Warto zaznaczyć, że Przewodniczącym Rady Programowej i twarzą spotkania jest Gynvael Coldwind — znany programista, pasjonat z zamiłowaniem do bezpieczeństwa IT i niskopoziomowych aspektów informatyki, który dba o to, aby merytoryka podczas tego spotkania była stawiana na pierwszym miejscu.

Podczas konferencji wystąpią m.in. tacy eksperci jak: Adam Haertle (Zaufana Trzecia), Michał Sajdak (Sekurak), Michał Legin (Google), Klaus Schmeh (Cryptovision), Marcin Noga (CISCO), Mateusz Wiśniewski (STM SOLUTIONS) czy Kamil Frankowicz (CERT Polska).

WS: Czego jeszcze poza spotkaniem ze znanymi ekspertami i merytorycznymi wykładami mogą spodziewać się uczestnicy podczas wydarzenia SECURITY PWNing Conference 2019?
KM: 
Sesja lightning talks, możliwość udziału w stricte specjalistycznych warsztatach z wybranych dziedzin bezpieczeństwa IT, strefa, w której będzie można zagrać w kultowe gry na sprzęcie sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat i wieczorne after party to tylko kilka z atrakcji, które przygotowaliśmy dla uczestników spotkania.
Dodatkowo podczas wydarzenia każdy z uczestników będzie mógł stworzyć własną drużynę i stanąć w szranki w zawodach liczonych do klasyfikacji generalnej CTFTime. Konkurs będzie organizowany przez jedną z najlepszych drużyn CTF na świecie — polski zespół Dragon Sector, więc można się spodziewać arcyciekawych zadań.
Serdecznie zapraszam do udziału. Dla czytelników CYBERBEZPIECZNEJ FIRMY przygotowaliśmy również 10% rabat, podczas rejestracji wystarczy wpisać „CF10

www.instytutpwn.pl/pwning/

Rozmawiał: Wojciech Stąsiek

Scroll to Top