Dlaczego płatności Visa są tak bezpieczne?

materiał sponsorowany

Wielu kupujących wie, jak wyglądają płatności kartą – zarówno te w osiedlowym „warzywniaku”, w centrum handlowym, jak i w Internecie. Często płacimy tak, nawet o tym nie myśląc – jeżeli podpięliśmy kartę do serwisu streamingowego, czy uwierzytelniamy transakcję przykładając opuszek palca do smartfona.

W Visa myślimy o bezpieczeństwie tych transakcji za konsumentów i skupiamy się na tym, by ich pieniądze były bezpiecznie, niezależnie jak zamierzają wykorzystać swoją kartę. Zabezpieczenia, które chronią pieniądze podczas płatności kartami Visa, mają wiele warstw. Jest to efekt współpracy Visa z bankami i innymi partnerami. Ochrona zaczyna się zanim jeszcze dojdzie do płatności. Visa zabezpiecza dane kart przy pomocy specjalnego chipu lub cyfrowego „tokena” przypisanego do konkretnego urządzenia, na przykład smartfona, przeglądarki internetowej czy sklepu on-line. Są to narzędzia, które zapewniają odczytanie danych wyłącznie przez upoważnione do tego podmioty. Warto przy tym wspomnieć, że token to unikalny ciąg cyfr, który zastępuje 16-cyfrowy numer karty płatniczej. Odszyfrowywany jest przez Visa dopiero w momencie dokonywania płatności, dzięki czemu jest ona bezpieczna. Token sprawia, że wrażliwe dane karty są chronione i niedostępne dla nikogo. Jest on przypisany do konkretnego urządzenia i poza nim przestaje być użyteczny.

Podczas dokonywania płatności do działania przystępuje kolejna warstwa zabezpieczeń. Dzięki technologicznemu wsparciu, zapewnianemu bankom przez Visa, mogą one ocenić, czy faktycznie karty, którymi posługuje się dana osoba, należą do niej. Odbywa się to zarówno poprzez sprawdzenie „w tle”, jak i poprzez prośbę skierowaną do osoby posługującej się kartą o podanie hasła, unikatowego kodu czy wykorzystanie odcisku palca. Kolejna warstwa to sposób zabezpieczenia danych, gdy podróżują przez sieć Visa. W tym celu Visa wykorzystuje najnowocześniejsze cyberzabezpieczenia.

Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań wartych odnotowania, którym dysponuje Visa i które pomagają zapobiegać oszustwom, jest sztuczna inteligencja, a bardziej precyzyjnie – zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego. Visa wykorzystuje sztuczną inteligencję do oceny w czasie rzeczywistym, czy ktoś do tego nie powołany nie używa karty płatniczej. Sztuczna inteligencja nie ma dostępu do takich danych, jak imię i nazwisko, nie wie też, co dokładnie jest kupowane, ale potrafi ocenić, czy transakcja pasuje do schematów zakupowych, czyli przyzwyczajeń związanych z zakupami, charakterystycznych dla danego numeru karty. Jeżeli transakcja jest nietypowa i wygląda jakby nie dokonywał jej posiadacz karty – bank może ją odrzucić lub poprosić o dodatkowe potwierdzenie – na przykład podanie kodu PIN.

Bezpieczne innowacje, także z myślą o sprzedawcach

Visa jest otwarta na nowe technologie, które mogą prowadzić do innowacji związanych z płaceniem i są szeroko dostępne. Jednocześnie organizacja jest zaangażowana w rozwój innowacji odpowiedzialnych, bezpiecznych i budzących zaufanie. Jedną z nich jest rozwiązanie Visa Tap to Phone, umożliwiające przyjmowanie sprzedawcom płatności na telefonie. Przemienia ono smartfony i tablety z systemem Android, wyposażone w technologię NFC w zbliżeniowe terminale. Oznacza to, że sprzedawcy mogą akceptować płatności na ich własnych urządzeniach – wystarczy do tego ściągnąć odpowiednią aplikację, korzystając ze wsparcia swojego agenta rozliczeniowego i zarejestrować się. W grudniu 2021 r. Tap to Phone było już wykorzystywane na ponad 300 000 urządzeniach w 54 krajach. Przejście na płatności cyfrowe nie zawsze jest proste, a ich przetwarzanie wymaga odpowiedniego sprzętu, dodatkowych akcesoriów i konfiguracji. Dzięki Visa Tap to Phone może się to zmienić.

visa logo bezpieczne płatności transakcje bezgotówkowe mobile
Scroll to Top