Jak płacić kartą w Internecie?

Artykuł sponsorowany
Ostatnie miesiące zapamiętamy na długo. Zmieniły wiele w naszym życiu, w tym to, jak robimy zakupy. Okazało się, że w sklepach chętnie płacimy zbliżeniowo i coraz częściej kupujemy w Internecie.

Zakupy w Internecie stają się coraz popularniejsze, na co duży wpływ ma pandemia. Dla wielu osób najważniejsze są obecnie bezpieczeństwo i wygoda, więc możliwość robienia zakupów bez konieczności wychodzenia z domu ma teraz duże znaczenie. Potwierdzają to dane Visa. We wrześniu 2020 r. liczba transakcji związanych z zakupami online z wykorzystaniem kart Visa w Polsce wzrosła o 25% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej[1]. Co ciekawe, wielu konsumentów do zakupów w Internecie przekonało się dopiero podczas lockdownu. W Polsce 15% posiadaczy kart Visa, którzy w okresie styczeń-marzec 2020 nie zrobili żadnego zakupu online, w kolejnych miesiącach (marzec-wrzesień 2020) postanowili dokonać pierwszej takiej transakcji[2]. Widać więc, że Polacy doceniają większą możliwość wyboru produktów w sieci oraz oszczędność czasu, która się wiąże z takimi zakupami.

Prosto, szybko…

W jaki sposób można robić zakupy w internecie, a przy tym szybko, bezpiecznie i wygodnie płacić? Jeśli mamy swój ulubiony sklep internetowy, w którym raz na jakiś czas kupujemy np. karmę dla psa, warto zapisać w  nim dane naszej karty płatniczej. Następnym razem kupując smakołyki dla naszego pupila, jeśli będziemy zalogowani w sklepie, zapłacimy tylko jednym kliknięciem. Jak zapisać dane naszej karty płatniczej w sklepie internetowym? To proste, podczas wyboru metody płatności wystarczy wybrać kartę płatniczą, następnie trzeba w odpowiednich polach wpisać 16-cyfrowy numer karty, datę jej ważności, trzycyfrowy kod CVV2 z rewersu karty oraz niekiedy imię nazwisko i adres jej właściciela. Po wpisaniu tych danych już możemy z niej korzystać. Nie jest konieczne ponowne wpisywanie tych danych przy następnej płatności. Usługa ta jest nie tylko szybka i intuicyjna, ale również bardzo bezpieczna.

Dodatkowym usprawnieniem w płaceniu kartą jest technologia „kliknij, aby zapłacić z Visa” (ang. Click to Pay), która funkcjonuje od kilku miesięcy. Dzięki niej kupujący nie muszą za każdym razem podawać numeru karty, wpisywać hasła bądź wypełniać długich formularzy. Aby korzystać z tej łatwej, szybkiej i bezpiecznej metody płatności internetowych, wystarczy kliknąć w przycisk „kliknij, aby zapłacić z Visa” we wszystkich tych sklepach, które akceptują karty Visa. Co ciekawe rozwiązania bazujące na EMV Secure Remote Commerce mogą być nadal rozwijane oferując konsumentom dalsze korzyści.

…i bezpiecznie

W przypadku zakupów online, za które płacimy kartą, nasze bezpieczeństwo jest zapewniane na wielu poziomach, a sprzedawcy proponujący tę metodę płatności, muszą spełnić szereg wymogów. Co w sytuacji, gdy robimy zakupy korzystając z smartfona, tabletu czy smartwatcha? Takie płatności należą do najbezpieczniejszych, między innymi dlatego, że na naszych telefonach wrażliwe dane karty płatniczej są zastępowane unikalnym ciągiem cyfr – tokenem. Taki token nic potencjalnemu złodziejowi nie da, a nam pozwala płacić dokładnie tak, jakby w telefonie znajdowała się prawdziwa karta.

Dodatkowo nasze transakcje wymagają potwierdzenia jednorazowym hasłem wysłanym SMS-em pod nasz numer telefonu lub odbywają się z wykorzystaniem powiadomienia push wysyłanym przez aplikację mobilną naszego banku. Dzięki takim zabezpieczeniom nikt nie wykona transakcji w naszym imieniu, dopóki nie zostanie ona przez nas zatwierdzona.

Jedną z metod, która zapewnia wyjątkowo bezpieczne uwierzytelnienie płatności w przypadku korzystania z smartfona bądź smartwatcha są dane biometryczne. Jak one działają? Jest to sposób na rozpoznanie konkretnej osoby i weryfikację jej tożsamości dzięki jej unikalnym cechom fizycznym, takim jak odcisk palca czy skan twarzy. Ten sposób potwierdzania płatności jest coraz popularniejszy, gdyż taki rodzaj cech jest bardzo trudny do wykradzenia bądź skopiowania. Z biometrycznych metod weryfikacji płatności możemy korzystać zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online. Polscy konsumenci coraz chętniej przekonują się do tego rozwiązania. Aż 73% z nich uważa, że korzystanie z danych biometrycznych jest szybsze niż używanie haseł, a 76% twierdzi, że jest to łatwiejsze. 92% jest zdania, że rozpoznawanie linii papilarnych jest najbezpieczniejszą formą potwierdzania płatności.

Dzięki coraz bardziej zaawansowanej technologii oraz rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji liczba tego typu oszustw jest jednak zminimalizowana. W przypadku płatności online z wykorzystaniem kart Visa, poziom transakcji oszukańczych utrzymuje się na poziomie zaledwie 1 promila[3].

Obawy związane z utratą środków w przypadku zakupów w internecie może ostatecznie rozwiać usługa chargeback. Dzięki niej bank może nam pomóc w odzyskaniu pieniędzy, jeśli nie otrzymaliśmy towarów bądź usług, które zostały przez nas opłacone. Dotyczy to np. sytuacji, gdy sprzedawca zbankrutował bądź zlikwidował działalność, lub gdy otrzymujemy nie ten produkt, który zamówiliśmy, a druga strona odmawia przyjęcia zwrotu towaru. Jeżeli pojawią się tego typu okoliczności, bank, który wydał nam kartę może spróbować w naszym imieniu odzyskać pieniądze z banku danego sprzedawcy.

visa płatności bezgotówkowe bezpieczne transakcje

Na zakupach płacimy zbliżeniowo, telefonem i zegarkiem

Nie tylko zakupy online cieszą się rosnącą popularnością. Podniesienie wiosną zeszłego roku limitu płatności zbliżeniowych do 100 zł bez podawania kodu PIN spowodowało, że chętnie z nich korzystamy, również używając telefonu lub zegarka. Dane NBP pokazują, że już prawie 95% transakcji kartami w sklepach stacjonarnych w Polsce odbywa się bezkontaktowo[4].

Dlaczego warto zacząć płacić smartfonem lub smartwatchem? Po pierwsze dlatego, że ten rodzaj płatności jest łatwy i szybki. Większość z nas nosi telefon bądź inteligentny zegarek, jeśli go posiadamy, stale przy sobie, co oznacza, że urządzenie, którym możemy zapłacić w sklepie lub piekarni mamy w zasięgu ręki.

Samo dodanie karty do naszego urządzenia jest bardzo proste. Wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację obsługującą taką funkcję. Wiele urządzeń pozwala zeskanować dane z karty do cyfrowego portfela w sposób zbliżony do tego jak robi się zdjęcie. Samodzielnie należy wpisać tylko kod CVV. Gdy następnym razem wyjdziemy po zakupy, zamiast szukać portfela, możemy wyjąć telefon lub zbliżyć zegarek i błyskawicznie zapłacić. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie transakcji za pomocą odcisku palca bądź skanu twarzy. Zdarzają się jednak czasem sytuacje, gdy zostaniemy poproszeni o podanie kodu PIN. Co ważne, w Polsce wszystkie terminale przyjmują płatności zbliżeniowe, więc nie musimy się martwić, że nie będzie można użyć tej funkcji.

visa logo bezpieczne płatności transakcje bezgotówkowe

[1] VisaNet, wrzesień 2020 r.

[2] Ibidem.

[3] Dane transakcyjne Visa.

[4] NBP Informacja o kartach płatniczych, III kwartał 2020 r., 01/2021

Scroll to Top