Jak zapewnić swojej firmie i pracownikom bezpieczeństwo w sieci?

Jak zapewnić swojej firmie i pracownikom bezpieczeństwo w sieci?

28 października, 2019 Wyłącz przez Space Press

W ostatnim czasie mogliśmy obserwować, jak ofiarami cyberprzestępczości stają się wielkie zagraniczne koncerny. Wystarczył wirus, aby sparaliżować takich gigantów jak japoński Nissan czy niemiecki Deutsche Bahn. Czy przedsiębiorcy zaczęli uczyć się na błędach innych i zadbali o odpowiedni poziom bezpieczeństwa IT w swoich firmach? 

Niestety, wciąż popularne jest twierdzenie, że na ataki narażone są wyłącznie znane marki, a małe i średnie firmy nie potrzebują ochrony przed zagrożeniami związanymi z użytkowaniem sieci. Rozporządzenie RODO na ogół spotkało się z negatywnym odbiorem, a zatrudnienie specjalisty od bezpieczeństwa traktowane jest jako zbędny wydatek. Często im mniejsza firma, tym większy opór – w końcu takie działania wymagają ogromnych nakładów finansowych. Tylko czy na pewno?

Z nowszych badań Check Point wynika, że w Polsce ponad 90% firm doświadczyło co najmniej kilkudziesięciu cyber ataków w ciągu roku, a średni koszt jednego (w przypadku firmy średniej wielkości) sięga 1,5 mln złotych.
Raport Interaktywnie.com: „Cyberbezpieczeństwo 2018”

Okazuje się, że małe i średnie firmy równie często padają ofiarą ataków – ich systemy nie są odpowiednio zabezpieczone, a sprawy nagłaśniane. Warto również zaznaczyć, że phishing czy wyłudzenia to nie jedyne metody działania dzisiejszych cyberprzestępców. Oczywiście, wciąż możemy spotkać się z prostymi próbami oszustwa w postaci zawirusowanych e-maili czy fałszywych linków w mediach społecznościowych, ale prawda jest taka, że statystyczny cyberzłodziej jest sprytniejszy i bardziej wyrafinowany, niż może się nam wydawać. Wynika to między innymi z faktu, że w ciągu ostatnich lat zmienił się cel, do którego dąży. Najcenniejszym łupem stały się dane – osobowe i firmowe.

Dzisiejszy cyberprzestępca wciąż stosuje ukierunkowane ataki phishingowe, ale w swoim arsenale posiada o wiele bardziej wyrafinowane metody kradzieży danych. Największym grzechem polskich przedsiębiorstw jest to, że nie chcą przyznać, iż problem rzeczywiście istnieje. Nawet jeśli właśnie liczą straty finansowe, jakie ponieśli po ostatnim ataku”.
Piotr Nowicki, Członek Zarządu CNS Outsourcing IT Sp. z o.o.

Usługi MSSP do zabezpieczenia Twojego biznesu
Więc co zrobić, aby rzeczywiście zacząć dbać o bezpieczeństwo IT? Wygodnym i elastycznym rozwiązaniem dla małych i średnich firm jest skorzystanie z pełnego pakietu zabezpieczeń w stałym niskim abonamencie, bez zobowiązań i ukrytych opłat. WatchGuard to przykład dostawcy kompleksowych rozwiązań bezpieczeństwa, niezależnie od profilu działalności i wielkości firmy. Jakiego rodzaju wsparcie zapewnia?

  • Ochrona przed zagrożeniami typu spyware, wirusami, trojanami, złośliwym oprogramowaniem itp.,
  • Ochrona komputerów przed malware,
  • Ochrona przed atakami na konta użytkowników poprzez metody wieloetapowej autoryzacji,
  • Zabezpieczenie poczty przed spamem i zagrożeniami phishingowymi,
  • Filtrowanie ruchu sieciowego mobilnych użytkowników poza siecią firmową,
  • Kontrola aplikacji – nadawanie dostępów pracownikom, w zależności od zajmowanego stanowiska,
  • Możliwość blokowania stron internetowych – niebezpiecznych i zawierających niepożądaną treść.

Specjalista od bezpieczeństwa w małych i średnich firmach
Oprócz pakietu zabezpieczeń równie istotna jest stała współpraca z ekspertem, który zadba o obsługę IT i bezpieczeństwo danych. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw tworzenie osobnych stanowisk pracy może być mało rentownym rozwiązaniem. Z tego powodu powstała usługa zarządzania bezpieczeństwem, czyli pomoc bez konieczności zatrudniania specjalistów oraz zakupu sprzętu i oprogramowania. Dzięki usługom MSSP (z jęz. ang. Dostawca Zarządzanych Usług Bezpieczeństwa) teraz każda firma może pracować z zespołem specjalistów, uzyskując dostęp do najnowszych technologii i rozwiązań IT, które zapewnią ochronę przed zagrożeniami związanymi z codzienną pracą w sieci.

Jak widać, żeby zapewnić swojej firmie bezpieczeństwo IT, wcale nie trzeba być specjalistą w tym zakresie, ani dysponować ogromnymi budżetami. Dzięki powyższym rozwiązaniom Ty rozwijasz swoją firmę, a partnerzy tacy jak CNS Outsourcing IT Sp. z o.o. dbają o bezpieczeństwo Twoich danych.

Pomoc i wsparcie dla Twojej firmy https://cyberbezpiecznafirma.pl/. Skorzystaj już teraz. Nie czekaj aż coś się wydarzy!