Przy wyborze odpowiedniego dla nas sprzętu musimy zmierzyć się z masą wyzwań, jakie stawia przed nami nowoczesna technologia. Często ludzie dokonują wyborów nie będąc całkowicie świadomymi, czym charakteryzują się dane urządzenia, a w efekcie nie są zadowoleni ze swoich zakupów. Przed kupnem naszego laptopa bądź komputera stacjonarnego zastanówmy się, który z tych dwóch typów urządzeń jest nam bliższy, a także poznajmy specyfikację oraz wydajność konkretnych podzespołów.
Zalety i wady laptopów
Główną cechą laptopa jest jego mobilność. Możemy bez problemów używać go w pociągu podczas podróży między miastami. Możemy korzystać z niego w samolocie, w autobusie lub w kawiarni. Jeżeli kupujemy sprzęt do pracy, a nasze zatrudnienie charakteryzuje się swobodą wyboru miejsca jego wykonywania, bez problemów możemy zabrać laptopa do parku i stamtąd kontynuować pracę w otoczeniu drzew i śpiewu ptaków.
Kolejna zaleta również dotyczy mobilności, a doprecyzowując – możliwość utrzymania pracy urządzenia dzięki wbudowanej baterii. Z pewnością niejednokrotnie zdarzyło nam się, że podczas oglądania filmu przypomnimy sobie o codziennych obowiązkach – przykładowo o gotowaniu obiadu. Nie ma najmniejszego problemu, by zabrać ze sobą laptopa i kontynuować seans w kuchni przy krojeniu pomidorów. W kuchni możemy również testować nowe przepisy kulinarne oglądając w Internecie gotujących kucharzy i tworzyć potrawy razem z nimi.
Niestety mobilność ma swoje ograniczenia i tak na skutek zmniejszenia wagi oraz możliwości transportu laptopa, generalizując nieco tracimy na mocy podzespołów. Jako przykład możemy wziąć kartę graficzną. To że standardowy laptop nie jest najlepszym urządzeniem do gier, wiedzą prawie wszyscy ze względu właśnie na kartę graficzną, która zazwyczaj w laptopach posiada szynę 64-bitową, co znacząco obniża wydajność gier.
Następną wadą laptopów jest niezbyt dobry system chłodzenia. Nie mówimy oczywiście o laptopach stworzonych stricte do gier, ale o urządzeniach używanych przez nas na co dzień. Często mając wolny dzień chcemy skorzystać z laptopa leżąc łóżku i kładąc go na kocu. Możemy jednak zauważyć, że po pewnym czasie sprzęt nadto nam się zagrzeje. Musimy więc zrezygnować z wygody na rzecz troski o bezpieczeństwo urządzenia.
Zalety i wady komputerów stacjonarnych
Z pewnością komputer stacjonarny posiada wiele miejsca w środku swojej obudowy, gdzie możemy zainstalować obszerne oraz „mocne” podzespoły. Często mamy możliwość rozszerzania liczby podzespołów o kolejne części, jak na przykład dołożenie kolejnych kostek pamięci RAM. Poprzez rozszerzanie hardware-u mamy możliwość bardziej intensywnie wykorzystać nasz sprzęt nie tylko do wymagających gier, ale także do programów obróbki grafiki, muzyki czy wideo.
Na pewno serwis i wymiana części składowych komputera stacjonarnego jest o wiele prostsza, niż w przypadku laptopa. Często wymaga od nas jedynie umiejętności posługiwania się śrubokrętem i to wszystko, ponieważ po otwarciu klapy obudowy mamy do dyspozycji wszystkie komponenty naszego sprzętu. Ponadto dzięki wolnej przestrzeni w środku komputera, chłodzenie jest szybsze oraz bardziej sprawne i efektywne.
Zdecydowanie wadą komputera stacjonarnego jest brak jego mobilności oraz zawarta w nazwie stacjonarność. Możemy oczywiście przewieźć go z jednego miejsca w drugie, lecz nie będziemy mieli możliwości korzystać z komputera w czasie podróży bez postępu do prądu. Również przy awarii zasilania w naszym mieszkaniu, komputer stacjonarny przestaje działać.
Niewątpliwie komputer stacjonarny generuje hałas o wysokim natężeniu, co przy dłuższej pracy może stać się męczące. Również pobór prądu jest o wiele większy, niż w przypadku laptopa, przez co jesteśmy zmuszeni liczyć się ze zwiększonymi rachunkami za energię elektryczną.
Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od naszych preferencji i przeznaczenia. Jeżeli zależy nam na mobilności wybierzmy to zdecydowanie powinniśmy skierować swój wybór ku laptopowi. Natomiast jeśli wymagamy mocy obliczeniowej i możliwości rozszerzenia liczby podzespołów wybierzmy komputer stacjonarny.