Księgowość – Musisz to wiedzieć!

Księgowość – Musisz to wiedzieć!

27 stycznia, 2020 Wyłącz przez Space Press

Praca w księgowości wcale nie jest mniej interesująca, niż w jakiejkolwiek innej branży. Za księgowymi stoją liczne osiągnięcia, a ich historia okazuje się być naprawdę ciekawa. Oto garść ciekawostek na temat księgowych i księgowości.

W starożytności używano glinianych żetonów oraz tabliczek dla potrzeb ewidencji zboża oraz zwierząt (przed wynalezieniem liczb). Te działania można uznać za wczesną księgowość.

Pierwszym księgowym był starożytny Mezopotamczyk, pracownik świątyni. Wczesne formy księgowości znaleziono również na Bliskim Wschodzie w starożytnym Iranie.

Ojcem księgowości jest Luca Bartolomeo de Pacioli. 10 listopada 1494 roku opublikował biblię księgowości: „Summa de Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionalita” – tłumaczenie „Wszystko o arytmetyce, geometrii i proporcji”.

Współmierność oraz ostrożność to dwie nadrzędne zasady rachunkowości powstałe w XVII w. n.e.

Wiele terminów używanych w księgowości pochodzi z łaciny. „Księgowy” oznacza „computare” co oznacza „liczyć”, debet to „jest winien” a kredyt oznacza „ufa”.

Mick Jagger z The Rolling Stones, Robert Plant z Led Zeppelin oraz Janet Jackson studiowali rachunkowość – Robert Plant po kilkunastu dniach zrezygnował ze swojego szkolenia księgowego,  Mick Jagger nie ukończył pierwszego roku. Eddie Izzard studiował rachunkowość i zarządzanie finansami na University of Sheffield, niestety nie zdał wszystkich egzaminów. Jednak są wyjątki, pisarz John Grisham ukończył księgowość na Missisipi State University.

Mateusz Ewangelista (apostoł Jezusa) jest uznany za patrona księgowych.

Ponad 2000 księgowych pracuje w FBI. Agenci specjalni wykorzystują swoją wiedzę oraz umiejętności do rozwiązywania przestępstw.

Al Capone, uznawany przez niektórych za najbardziej znanego gangstera, został schwytany dzięki księgowym, którzy udowodnili mu szereg przestępstw podatkowych. Przez wcześniejsze lata policji, detektywom oraz agentom rządowym nie udało się tego dokonać.

Źródło: Wikipedia.org
Czytaj więcej na: spacepress.pl/ksiegowosc/