Elektronika 50+

XXI wiek to czas niezwykle szybkiego i intensywnego rozwoju technologii. Kiedy w roku 2001 szczytem marzeń było posiadanie telefonu komórkowego z alarmem wibracyjnym, tak teraz w roku 2019 smartfon naszpikowany najróżniejszymi funkcjami nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Czy potrzebujemy coraz więcej bodźców? A może zwyczajnie stajemy się poniekąd zależni od sztucznej inteligencji? Sprawdźmy to.

wojciech stąsiek space press elektronika dla seniorów
Wojciech Stąsiek – Space Press

Popularność

Istnieje wiele badań mówiących o popularności oraz posiadaniu smartfonów przez Polaków. W każdym z nich daje się zauważyć tendencja wzrostu liczby osób korzystających z tych urządzeń na przestrzeni lat. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2014 roku smartfona posiadał co czwarty respondent, natomiast trzy lata później liczba ta wzrosła do prawie 60 procent badanych. Pokazuje to jasno, że technologia rozwija się, a my razem z nią. Co jednak z ludźmi w średnim wieku oraz starszymi? Niestety nadal nieznacznie zaniżają oni średnią. W roku 2017 niespełna połowa Polaków w wieku 45-54 lata posiadała smartfon. Wśród osób w wieku 55-64 lata jedynie 29,1% respondentów było posiadaczami nowoczesnych telefonów. Członkowie grupy wiekowej 65-74 lata w zdecydowanej mniejszości korzystają ze smartfonu – niespełna piętnaście procent z nich. Mimo że statystyki nie wydają się imponujące, to zauważmy, że jeszcze kilka lat temu wyniki były zdecydowanie niższe.

Smartfony a telefony tradycyjne

Często bywa tak, że osoby starsze zwyczajnie boją się korzystania z nowoczesnych urządzeń tłumacząc się niewiedzą, brakiem pewności siebie, a także strachem przed popsuciem smartfona. Nie zauważają z początku korzyści płynących z dobrodziejstw technologii, jak chociażby zrobienie zdjęcia zachodu słońca lub nagranie filmu bawiących się wnuków. Internet to istna skarbnica wiedzy, a smartfon do niego połączony przydać się może również przy codziennych czynnościach. Czy chcemy ugotować „coś innego” na obiad – zawsze możemy znaleźć ciekawy przepis w Sieci. Czy chcemy posadzić kwiaty na działce – odnajdziemy sposoby pielęgnacji roślin. Czy w końcu szukamy nowych mebli do naszego mieszkania – zawsze mamy możliwość sprawdzenia asortymentu sklepów bez wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że telefon nie służy wyłącznie do dzwonienia.

Laptopy i tablety – czy tylko dla młodych?

Nie, nie i jeszcze raz nie. Każdy z nas potrzebuje dostępu do informacji, rozrywki oraz oderwania się od codziennych obowiązków. W gruncie rzeczy komputer lub tablet nie jest skomplikowanym urządzeniem i każdy z nas może zrozumieć jego działanie, a zalety płynące z jego dobrodziejstw są większe, niż się tego spodziewamy. Istnieje masa komunikatorów internetowych oferujących nam komunikację z naszymi najbliższymi, gdziekolwiek się znajdują, na przykład za granicą. Z Internetem nie ma nic niemożliwego – podczas wideo rozmowy możemy porozmawiać i zobaczyć rodzinę znajdującą się nawet kilka tysięcy kilometrów od nas.

Jeśli nasze zdrowie nie pozwala nam na wyjście do kina, możemy obejrzeć najnowsze produkcje bez opuszczania naszego domu.

Elektronika jest dla ludzi, a nie odwrotnie, nie bójmy się więc korzystać z jej profitów. Smartfony, tablety i laptopy mogą wyłącznie poprawić nasze życie, urozmaicić je i sprawić, że będziemy mądrzejsi i bardziej świadomi.

Scroll to Top